Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Těhotenská masáž

Těhotenská masáž Těhotenství přináší velkou zátěž na bederní oblast zad, proto je masáž během těhotenství skvělá. Pomáhá ulevit od bolesti zad, napětí krku, oteklých kotníků, unavených nohou, bolavých prsou a usnadňuje průběh těhotenství i porodu.

Existuje celá řada druhů masáží, které můžou těhotné ženy využívat. V prvním trimestru se nedoporučuje klasická masáž. U ní dochází k prokrvení, až překrvení organismu, a to by mohlo vést, až ke krvácení. Ovšem od čtvrtého měsíce těhotenství, při dodržení určitých zásad, si můžete tuto masáž dopřát. Provádí se s použitím masážních olejů. Účinek je mechanický, biochemický a reflexní. Nejprve se provádí masáž zad a šíje, pak nohou a plosky a poslední je masáž břicha.

Aromaterapeutická masáž těhotným ženám pomáhá vyrovnat se s fyzickou i emocionální zátěží. Uvedou vás do relaxačního stavu, který je příjemný vám i vašemu miminku. Tato masáž může pomoci se zácpou, nespavostí, křečovými žilami, zadržováním tekutin v těle, ale i s pocitem strachu a úzkosti.

Manuální lymfatická drenáž patří mezi velmi jemné masážní techniky. Provádí se nasucho, mírnými, pomalými tahy. U těhotných se nejčastěji provádí drenáž krku a obličeje, dále dolních a horních končetin. Bohužel má mnoho zdravotních kontraindikací. Používá ke zvýšení imunity a regenerace organismu. Působí na mízní (lymfatický) i nervový systém, na příčně pruhované svaly, obranyschopnost a detoxikaci. Také jako prevence vzniku otoků, křečových žil, proti křečím v lýtkách, při migrénách a bolestech hlavy. Protože má mnoho kontraindikací, doporučuji tuto masáž pouze opravdu zdravým těhotným ženám!

Bodová myofasciální technika podle T. BOWENA je velmi šetrná neinvazivní metoda. Provádí se manipulací s měkkými tkáněmi (svaly a šlachy), zároveň se stimulují speciální body na těle. působí na několika úrovních: fyzikální, chemické, psychické i emocionální. Dochází k zlepšení místního prokrvení a toku lymfy, dále také k uvolnění energetických bloků. Tato technika propojuje jednotlivé části těla s mozkem (dráždění receptorů), tělo následně reaguje vyladěním a zapojením vlastních hojivých procesů. Působí výborně při bolestech zad, šíje, hrudníku, hlavy, jednotlivých kloubních spojení (ramena, kyčle, zápěstí, kotníky…). A protože tato technika má pouze jednu kontraindikaci, je absolutně nejlepší a nejbezpečnější pro těhotné!

Účinky masáže

 • zlepšuje spánek a posiluje funkci svalů zejména v nejvíce zatěžované oblasti zad
 • pomáhá zmírňovat bolesti hlavy a pocity nevolnosti
 • zlepšuje krevní oběh a tím ulevuje kloubům a lymfatickému systému, to vede k odstranění pocitu „těžkých nohou“ i dalších těhotenských potíží
 • snižuje stres a napětí a prospívá toku kyslíku a živin k dítěti
 • zlepšuje metabolizmus – jak je známo, v těhotenství se ženy poměrně často potýkají s problematickým vyprazdňováním
 • uvolňuje bolesti v zádech – ty jsou tak časté, že se setkáváme i s tím, že se tento problém klasifikuje v těhotenství jako normální. Bolest však upozorňuje na to, že něco není v pořádku a pokud těhotná žena může cvičit, je vhodné kombinovat cvičení a masáže.

Používané masážní techniky

 • mačkání
 • tlak palcem i prsty
 • kroužení
 • hnětení
 • efloráž (jemná masáž)

Délka trvání masáže

 • cca 15 – 90 minut (po domluvě s gynekologem)

Opakování masáže

 • na masáži v těhotenství je třeba domluvit se s gynekologem